مروری بر مشخصات فنی و ظاهری «تیانا»

اختصاصی/ خودروسازان داخلی در سال‌های اخیر توانسته‌اند محصولات متفاوتی را به بازار عرضه کنند که هر کدام از آنها جایگاه‌های گوناگونی در جدول شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به خود اختصاص داده‌اند.تولیدات شرکت خودرو‌سازی پارس‌خودرو نیز همواره در رده‌های بالای این جدول قرار داشته است. این شرکت خودرو‌سازی با تولید خودروهایی مانند مگان، تیانا، قشقایی و... توانسته تحولی نو در ساخت خودروهای لوکس ایجاد کند. نیسان تیانا در آخرین آمار ارائه‌شده از شکست بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در صدر قرار گرفته است. به همین منظور در این گزارش به ساختار فنی و ظاهری آن پرداخته خواهد شد.

مشخصات فنی
خودرو تیانا در دو مدل ۲۵۰XV و ۲۵۰XL تولید و به بازار عرضه می‌شود. هر دو مدل این خودرو از موتور VQ۲۵DE، ۶ سیلندر ۲۴ سوپاپ ۲۵۰۰ سی‌سی ساخت شرکت نیسان استفاده می‌کنند. توان تولیدی این موتورها ۲/۱۸۲ اسب‌بخار و سوخت ترکیبی آنها در ۱۰۰ کیلومتر ۴/۹ لیتر است که در برابر بسیاری از خودروهای مشابه خود بسیار مقرون به‌صرفه است‌. سیستم ترمز آن نیز شامل سیستم ضدقفل ABS و سیستم توزیع الکتریکی نیروی ترمز و ترمز کمکی است. از لحاظ جعبه گیربکس نیز این خودرو از سیستم Xtronic CVT (انتقال قدرت متوسط پیوسته) استفاده می‌کند همچنین این خوردو از فرمان هیدرولیک و حساس به سرعت و کیسه هوا نیز برخوردار است.

گیربکس Xtronic CVT
شرکت نیسان موتور، نخستین نسخه از سیستم گیربکس متغیر متصلCVT (Continuously Variable Transmission) را در مارس ۱۹۹۲ به بازار ژاپن، معرفی کرد. پس از آن نیسان در فناوری CVT پیشرفت‌های قابل توجهی کرد که این سیستم در گشتاور بالای موتورها نیز استفاده می‌شود. نتیجه نهایی این کار گسترده با دسترسی بهXtronic CVTÔ در مدل ۲۰۰۷ شامل آلتیمای غیر‌هیبریدی (Altima)، ماکسیما (Maxima)، مورانو ‌(Murano)، سنترا (Sentra) و مدل‌های جدید ورسا (Versa)‌هاچ‌بک و سدان، به‌دست آمد.
ویژگی که Xtronic CVT را از گیربکس‌های اتوماتیک معمولی متمایز می‌کند، وجود دنده متغیر بی‌نهایت بین پایین‌ترین و بالاترین دنده است این گیربکس به‌طور یکنواخت با انتقال در میان دنده‌ها و با حس یک دنده کاملا تنظیم شده، جریان ایجاد می‌کند.
نسل سوم Xtronic CVT دارای چند ویژگی برای بهبود عملکرد است که عبارتند از: استفاده از پمپ‌های روغن کوچک‌تر و کارآمد‌تر، به‌کارگیری محرکه زنجیر فشرده برای موتورهای دو لیتری (که اندازه گیربکس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد) و بهبود دقت کنترل اندازه پولی که کارایی بیشتر فشار تسمه، انتقال گشتاور پایدارتر و مصرف سوخت کمتر را به دنبال دارد.
Xtronic CVTاز طراحی دنده قابل تنظیم بهره‌مند است، در صورتیکه گیربکس‌های دستی و اتوماتیک از مجموعه‌های دنده‌های چندگانه با کلاچ مکمل و نوارهایی برای به‌دست آوردن دنده‌های جداگانه، استفاده می‌کنند. هر پولی از دو مخروط بزرگ ساخته شده که راس آنها مانند یویو به سمت یکدیگر است که یک تسمه فولادی با سطح مقطع V شکل، مخروط‌ها را به هم وصل می‌کند. هنگامی‌که سرعت موتور افزایش می‌یابد، مخروط‌های پولی گردنده به آرامی‌به هم نزدیک می‌شوند و تسمه از محور پولی فاصله می‌گیرد. در یک زمان، مخروط‌های پولی گردنده از هم دور می‌شوند و با شل کردن تسمه آن به محور پولی گردنده نزدیک می‌شود.
پولی‌ها به تناسب انبساط و انقباض، کنترل می‌شوند. Xtronic CVT یک گسترش دنده را بین پایین‌ترین و بالاترین حد، عرضه می‌کند. در قلبXtronic CVT، یک تسمه فولادی انعطاف‌پذیر و با مقاومت بالا وجود دارد که گیربکس را قادر می‌کند تا مقدار زیادی گشتاور ورودی و مناسب برای اندازه‌های چندگانه، تغییر مکان‌ها و ترازهای توان موتورهای مختلف نیسان را، تحمل و اداره کند.
برتری دیگر این گیربکس از جمله تعویض دنده یکنواخت و ملایم در برابر صدای «تق» هنگام تعویض دنده است بر این اساس با حفظ دور موتور ایده‌آل و اجتناب از دور موتورهای غیر‌ضروری،Xtronic CVT مصرف سوخت را بهینه‌سازی کرده و کارایی را افزایش می‌دهد.
علاوه بر مصرف سوخت،Xtronic CVT یک محدوده توقیف مبدل گشتاور گسترش یافته را عرضه می‌کند. زمانی که یک گیربکس اتوماتیک معمولی در محدوده میانه به بالای سرعت توقیف می‌کند، یک گیربکس CVT سنتی فقط از مبدل گشتاور در هنگام شروع بهره می‌برد. بر این اساس، نیسان مبدل گشتاور Xtronic CVT را با یک محدوده توقیف طراحی کرد که بیشتر در سرعت‌های پایین امتداد یافته و این امکان را فراهم می‌کند تا محدوده بهتری از انتقال دستی مانند انتقال مستقیم قدرت موتور، داشته باشد.
مشخصات ظاهری
طول این خودرو برابر ۴۸۵۰ میلیمتر و عرض آن نیز دارای ۱۷۹۵ میلیمتر است که این طول و عرض با ارتفاع ۱۴۷۵ میلیمتر طرحی زیبا به این خودرو داده است. از امکانات رفاهی این خودرو می‌توان به تهویه گرم‌کن صندلی عقب و جلو، پشت‌سری فعال شونده، تنظیم برقی صندلی‌، سیستم کنترل هوشمند سرعت‌، شوینده چراغ جلو و استفاده از مکان‌یاب ماهواره‌ای اشاره کرد. مدل ۲۵۰XV این خودرو از امکانات بیشتری برخوردار بوده و فول‌آپشن است. این خودرو همچنین دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با تنظیم دو دمای متفاوت برای هر قسمت از خودرو است. قیمت این خودرو در حال حاضر حدود ۶۵ میلیون تومان است.

علیرضا لرک